APEL KOMENDANTA MIEJSKIEGO POLICJI W SOSNOWCU

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie sosnowiecka Policja odnotowała wzrost oszustw na tzw. „wnuczka”, „policjanta”, „prokuratora”, „funkcjonariusza CBŚP”, pracownika Banku, których ofiarą padli seniorzy.

APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ!

PRZYPOMINAMY, W JAKI SPOSÓB DZIAŁAJĄ PRZESTĘPCY:

  1. Oszust, próbując  wzbudzić w rozmówcy empatię, podaje się za bliską osobę lub członka rodziny, funkcjonariusza CBŚP, policjanta, prokuratora i  informuje, że osoba bliska seniorowi uległa wypadkowi, jest chora, bądź popełniła przestępstwo. Jedynym wyjściem jest oczywiście przekazanie pieniędzy rzekomemu funkcjonariuszowi.
  2. Rzekomy pracownik Banku informuje rozmówcę o tym, że jego pieniądze są zagrożone i aby do tego nie dopuścić, należy je szybko wypłacić i przekazać tzw.„odbierakowi” lub przekazać na inne konto bankowe.

W TAKICH PRZYPADKACH:
Należy natychmiast zakończyć rozmowę i powiadomić Policję, dzwoniąc na numer 112 lub 997,
a także potwierdzić „prośbę o pomoc”, kontaktując się ze swoimi bliskimi.

PAMIĘTAJMY!
Prawdziwi prokuratorzy, policjanci, inni funkcjonariusze i pracownicy banków nigdy nie  poproszą o przekazanie pieniędzy. Tak działają oszuści!

APELUJEMY DO CZŁONKÓW RODZINY!

DBAJCIE O BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW! UŚWIADAMIAJCIE ICH, W JAKI SPOSÓB DZIAŁAJĄ OSZUŚCI I W JAKI SPOSÓB POWINNI POSTĘPOWAĆ, GDY ZADZWONI DO NICH NIEZNAJOMY!